Bu yılın kaftan modellerini showroomumuzda görebilirsiniz.

Kaftan modelleri ve kaftanlar, Türk kültürü, gelenek, örf ve adetlerinin merkezinde olan bir kıyafettir. Eski Türk kültüründe kaftanlar gelinlik yerine kullanılmaktadır. Evlenecek kızlar düğünlerde gelinlik yerine kırmızı kaftanlar giymekteydiler. Günümüzde ise kaftanlar farklı renklerde ve modellerde kına gecelerinde giyilmeye başlamıştır. Kaftan modelleri kına gecelerinde giyilmeye başlanmasıyla, günümüze kadar yok olmadan gelen eski Türk örf ve adetlerinden biri olmuştur. Kına geceleri denildiğinde akla ilk olarak kırmızı renkleri ve tonları gelmektedir. Geleneksel olarak kırmızı renk tonları ve kına gecesi birbiriyle bağdaşan kavramlar haline gelmiştir. Kına organizasyon firmalarının hayatımıza girmesiyle kına gecelerinde giyilen kaftan modelleri de değişime uğradı. Kona organizasyon firmalar ile birlikte renkler değişti, modeller değişti ve kına geceleriyle ilgili farklı fikirler ortaya çıktı.

Sultanlar gibi asaletini günümüze kadar koruyan kaftan modelleri tasarım olarak ne kadar çizgisinden çıkmasa da biraz daha modern tasarımlar ve eskisine nazaran daha taşlı daha gösterişli modelleri ile her yıl kendini yenilemeye devam ediyor. Kına kaftanı çeşitleri, kına gecelerinde gelinlerin seçerken en çok dikkat etmeleri gereken kıyafetlerdendir. Gecenin büyük bir bölümünde ve kına yakma merasimi esnasında kına kaftanı giyilmektedir. Bu nedenle gelinin içerisinde rahat hareket etmesi gerekmektedir. Kına organizasyon şirketleri ile anlaşıldığında kına kaftanları da şirket tarafından temin edilmektedir. Farklı kaftan modelleri içerisinden tercih edilecek kaftan, organizasyon şirketlerinin kaftan kiralama hizmeti ile kiralanabilir. Kaftan giymek tamamen tercih meselesidir. Dileyen gelin adayları, kına kaftanı yerine daha geleneksel olan bindallı modeli de tercih edebilirler. Bindallılar kına kaftanlarına göre daha geleneksel kıyafetlerdir. Geleneksel kına gecesi konsepti yapan gelinler bindallı tercih edebilirler. Kına organizasyon şirketleri ile anlaşıldığında farklı konseptlerde kına teması yapılabilir. Osmanlı temalı kına konsepti, hint temalı kına konsepti, modern temalı kına konsepti gibi farklı konsept ve temalarda kına geceleri yapılabilmektedir. Kaftan modelleri mutlaka konsepte uygun olmalıdır. Konseptle bütünlük içerisinde olmayan kına kaftanı çeşitleri bir uyumsuzluk yaratabilir. Kına gecelerinde kullanılan temalara uygun kiralık kaftan modelleri bulunmakta ve kullanılmaktadır. Organizasyon şirketleri ile anlaşılarak istenilen kaftan modeli tercih edilebilir.

Kına gecelerinin olmazsa olmazları kaftan modelleri gelinlerin en özel anları olan kına gecelerinde en çok tercih ettiği kıyafetlerdendir. Renk renk ve model model kaftan modelleri sayesinde gelinler kına gecelerinde kendilerini prenses gibi hissediyorlar. Farklı kumaş çeşitlerinden üretilen 2019 kaftan modelleri genellikle saten ve kadife kumaşlardan dikilmektedir. Kadife kaftan modelleri genellikle kışın tercih edilirken saten kaftan modelleri yaz mevsiminde yapılan kına gecelerinde tercih edilmektedir. Kadife kaftan modeli diğer 2019 kaftan modellerine göre daha ağır ve gösterişli olmaktadır. Fakat yaz aylarında kadife kaftan modeli tercih etmek gelinler için sıcak havalar nedeniyle sorun yaşatabilir. Bu nedenle yazlarında saten kaftan tercih edilmesi daha uygun olacaktır.